Информация за изследванията:
Информация за лабораторията:
Помощни теми:
LOINC | 78012-2 |
---|---|
Кратко наименование | Streptococcus group A |
Пълно наименование на теста | Streptococcus group A antigen - бърз имунохроматографски тест |
Мерни единици | Качествен тест |
Методика | Бърз имунологичен тест |
Други имена | Стрептококи от група А ;„Скарлатина“ |
Материал | Гърлен секрет взет със swab (течна) среда; сух стерилен тампон (само в Централата) |
Условия за транспорт и стабилност | 2-8º C, до 24 часа |
Условия за пробовземане | Взема се секрет преди прилагане на локални или общи антибиотици |
Референтни стойности | неприложимо |
Теста е предназначен за бързо откриване на Стрептококи група А в гърлен секрет, чрез имунохроматографски метод.
Теста се прилага при съмнения за заболяване предизвикано от Стрептококи или при деца били в контакт с болни. Стрептококите предизвикват най-разнообразни заболявания, но основните са: скарлатина, еризипел - червен вятър, ангини, възпаления на носа, гълтача, носните синуси, бронхи, пневмонии, ушни възпаления, кожни заболявания, възпаления на пикочно-половата система, на сърдечно-съдовата система, ревматичните болести. Стрептококовият фарингит е тежко заболяване, което започва с болки в гърлото, температура (>38.5°C, много често до 40°C), общо физическо неразположение, втрисане, болки в мускулите, главоболие и повдигане, характерен аленочервен цвят на гърлото . При децата се наблюдават и стомашни болки и повръщане.При скарлатина обривът, причинена от стрептококовия бактериален токсин, се появява първо по шията и гърдите, след което започва да се разпространява. Обикновено е розово-червен и усещането на кожата е като за фина шкурка.
Гърления секрет се взима като се натиска основата на езика със стерилен инструмент. Натрива се добре тампона, не прекалено силно, сливиците, задната стена на фаринкса, възпалените язвички или гнойните участъци. Транспортира се до 4 часа от вземане на пробата, която се взема сутрин, преди приема на храна, или измиване на устната кухина.Може да се вземе секрет и през деня. Бързият тест за откриване на стрептококовия антиген позволява получаване на резултата още в същия ден. Отрицателният резултат не изключва наличието на Бета-хемолитичния стрептокок от група А, поради което при клинично съмнение се препоръчва микробиологично изследване на гърлен секрет.
Наличието на Бета-хемолитичният стрептокок от група А в гърлото не е част от нормалната флора
Бета-хемолитичният стрептокок от група А се предава при директен контакт между хората по въздушно-капков път (чрез пръски, които се отделят при кихане, говорене и др. ) или от носен секрет, както и чрез замърсени предмети и храна, поради което рискът от заболяване е по-голям в затворени групи и семействата. Инкубационният период на болестта варира от два до седем дни.
Пациентите със стрептококов фарингит се считат за носители на заразата през първите 24 часа след приема на антибиотик. При децата се препоръчва да не се връщат в групата/училището докато температурата им спадне до нормални равнища и изминат поне 24 часа от началото на антибиотиковото лечение.Съществуват и асимптомни заразоносители.
При клиничния преглед се установяват следните обективни признаци: хиперемия на мекото небце (червено гърло), еритема (зачервяване) на езика и фарикса, фарингиален ексудат и увеличени лимфни възли. Клиничната картина варира много при различните пациенти. Лекуващият лекар трябва да препоръча специфични изследвания, с оглед определяне на причинителя на фарингита.
Приемът на антибиотик може да се отложи до разбиране резултата от лабораторните изследвания, с изключение на следните ситуации:
* пациентът няма достъп до лаборатория
* токсико-септично състояние
В лабораториия Цибалаб диагностицирането на стерптоковия фарингит се определя посредством следните два метода:
* откриване на стрептококов антиген от група А (бърз метод )
* посяване на Гърлен секрет (класически метод за микробиологично изследване)
Антистрептолизиновите антитела “O” (тестът ASO;AST) може да са негативни, ако бъдат изследвани веднага след началото на болестта.
Пациентите, при които се изолира Бета-хемолитичен стрептокок от група А, ако 72 часа от началото на антибиотичното лечение все още се наблюдават симптоми , задължително трябва да се изследват отново.
Причините за това могат да бъдат: появата на остри усложнения - ретрофарингеален абсцес, вирусни инфекции или неспазване начина на приемане на лечението /неоправдан многократен прием на антибиотик, унищожаване на защитната фарингеална флора от антибиотика или причинената от някои антибиотици имунна супресия.
Ако при даден пациент се открива Бета-хемолитичният стрептокок от група А в повече от три последователни култури, за период от една година, е възможно стрептококът да се предава на пациента от някой член от семейството или от някой друг близък човек, който е негов асимптоматичен носител.
Отношението към подобен пациент изисква повторно изследване на гърлен секрет, както и изследване на членовете на семейството му, или на лицата, с които има контакт и започване на лечение, в зависимост от получените резултати.
Важно е да се знае, че по повърхността на използваните четки за зъби и ортодонтски апарати, които не са подобаващо обеззаразени, остават бактерии, което може да причини появата на рецидив на инфекцията.
При хроничните носители се наблюдава малък риск от развитие на остър ставен ревматизъм. В специализираната литература се счита, че тези лица не са основен източник за разпространението на Бета-хемолитичният стрептокок от група А. За хроничните носители не е необходимо рутинно лечение, с изключение на следните случаи:
Заключение: важно е пациента да бъде навременно изследван за определяне на причинителя и на съответстващото антибиотично лечение, повторна оценка в случай на терапевтичен неуспех, като по този начин се предотвратява появата на пост-стрептококовите усложнения – ставен ревматизъм, пост-стрептококов гломерулонефрит, ендокардит, ретрофарингеален абсцес, бактеремия и др.